Průvodce - Slovinsko

Pro cesty za českými stopami na italském válčišti v dnešním Slovinsku doporučujeme použít průvodce od Josefa Fučíka a Marka Pavlíka: Sočská Fronta 1915 - 1917. Není už možná běžně k sehnání v ČR, ale v době naší návštěvy (jaro 2012) se dal koupit přímo v kobaridském muzeu. Zde a v přilehlém informačním centru organizace Pot miru je k dostání také množství dalších informačních materiálů k sočské frontě obecně (další turistické centrum najdete pak v Tolminu). Podle průvodce od Fučíka a Pavlíka se dají ideálně naplánovat všechny výpravy po stopách českých vojáků, a tak pouze doplníme několik dalších informací:

Doplnění průvodce

K trase 5 - Krn: Z Krnu se dá, bez přílišné ztráty výšky, dojít na Mrzli vrh a spojit tak návštěvu obou vrcholů. Už samotný výstup na Krn je však nejnáročnější túrou v průvodci zmiňovanou, a v případě spojení s Mrzlim vrhem jde určitě o celodenní výlet pro fyzicky zdatné. Dále je nutno počítat s tím, že sníh z Krnu zmizí zpravidla až během května.

K trase 6 - Mrzli vrh: Alternativně se na Mrzli vrh dá vystoupat od kaple v Javorci (viz trasu 7). Celkové převýšení je zde asi 800 metrů, výstup k salaši pod vrcholek Krnu zabere asi 2 hodiny 15 minut, další minimálně hodinu pak je nutno počítat na výstup na samotný vrch a prohlídku kaveren a zákopů na kopci. Na trase Javorca - Mrzli vrh je jedna možnost nabrání pitné vody z odkryté nádrže, druhá v salaši pod vrcholem (ta však zřejmě závisí na přítomnosti někoho ochotného). K památníku 18. pěšího pluku nedaleko vrcholu skutečně není možno sejít z vrcholu samotného, je nutno se vrátit k salaši pod něj a vydat se po cestě vedoucí okolo (jak je uvedeno v průvodci).

K trase 7 - Javorca: Ke kapli je možno dojet osobním automobilem po úzké cestě, kde je problém s vyhýbáním protijedoucím vozidlům. Dopoledne je provoz převážně ke kapli, odpoledne převážně od kaple. Když je kaple otevřená (např. přes svátky na počátku května), je zde průvodce, který jednou za čas povypráví o historii kaple.

K trase 10 - Škabrijel: Na vrcholu kopce byla krátce po vydání průvodce zbudována volně přístupná rozhledna, která nabízí krásné výhledy na Kras, od Monte San Michele přes Goricu až po Sabotin a na Banjšice, v pozadí pak na Julské Alpy. Parkovat je možno kousek od začátku značené trasy v sedle Vratca.

K trase 15 - Iamiano-Arupacupa: Začátek turistické značky je (při příjezdu od Gorice) spíše na počátku vesnice, než v jejím středu. Vrcholek (kóta 144) zřejmě každým rokem víc a víc zarůstá, výhled na Kras a k moři je už (jaro 2012) částečně stíněn stromy.

K italské části bojiště obecně: Naše zkušenost je taková, že italská muzea si příliš nedělají starosti s otevírací dobou a stává se, že jsou i během ní zavřena s lakonickým vysvětlením na cedulce na dveřích - "Chiuso". Italská kostnice v Oslavii je jako jediná ze tří italských kostnic (Kobarid, Redipuglia, Oslavia) oplocená a nepřístupná mimo otevírací dobu. Ta by měla být od 9 do 11 a od 14 do 17 hodin, v době naší návštěvy (květen 2012) však byla například odpoledne zavřena úplně a údajně otevřena jen dopoledne.

Případně může zájemce o návštěvu regionu čerpat z našich cestopisů z oblasti:

V případě zájmu nás můžete kontaktovat na mailu signumbelli1914@gmail.com, rádi poradíme a zprostředkujeme kontakt na kolegy ze Slovinska.




provozovatel portálu: Signum belli 1914